--- KÜL KÖY ---


KÜL KÖYE AİT TARİHSEL BİLGİLER

Köyün adı tarih içinde Cevz-i öyük Karyesi,Gülköy ve Kül köy olarak kayıtlıdır.
Oysaki çevremizdeki bütün köylerin adı bir cemaat ve topluluk adından gelmektedir. Bu durumda , Cevz-i öyük,Gül ve Kül köy adları nereden gelmektedir? Yaptığımız kişisel arastırmalarda  da bu konuda kesin bir bilgiye ulasamadık. Köydeki bütün köyler yaklaşık olarak aynı dönemlerde ve akraba topluluklarından olusmustur. Gene, çevremizdeki bütün köyler isim ve yer değistirmeden bugüne kadar aynı yerlerindedir. Bölgedeki bütün köyler Osmanlı döneminde ayrı ayrı sayıma tabi tutulmustur. Osmanlı döneminde yapılan sayım ve araştırmalarda Karahallı civarında Cevz-i öyük isimli bir köy adı görülmekte , ancak 1600 lü yıllardan sonra bu köy adına bir daha rastlanılmamaktadır. Bu konudaki en doğru ve akılcı bir iddia emekli vali yardımcısı sayın Ertuğrul Taylan dan gelmistir. ‘’ Külköy yakınlarında ceviz arası denilen eski bir yerlesimin oldugu ve bu yerin adının Cevz-i öyük oldugunu’’ kabul etmek durumudayız.
Cevz-i öyük karyesine(cevizli öyük köyü) ait ilk bilgiler Osmanlı döneminde yapılan 1481,1520 ve 1570 yılı kayıtlarında bulunmaktadır. Bölgedeki tüm köyler belirttiğimiz gibi aynı tarihlerde kurulmustur. Diğer köylere 1691 yılında zorunlu iskan nedeniyle akraba diyebileceğimiz birbirine yakın cemaatler yerlestirilmistir.

Padisah 2. Bayezit dönemi kayıtları; 1481-1512 yılları :
Karye-i Cevz-i öyük tabii Hayrebat,an Uşak,Timar-ı Cavit veledi Turali. Köy 10 hane olup köyde 10 nefera ile 1 mücerred bulunmaktadır. Köyde yaşayan ilginç isimlerden bazılarının isimleri ; Ahver,İsrail,Kulaguz. Yıllık köy vergisi 2125 akçedir. Köyde bugday,arpa,yulaf,çörek otu ekilmektedir. Ayrıca bağcılık yapılmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Dönemi kayıtları ; 1520 yılı:
Karye-i Cevz-i öyük tabii uşak timari Sinan beğ. Köy 15 hane olup köyde 29 nefera ,1 imam,4 sipahi bulunmaktadır. Bu yıllarda bölgedeki köylerde hiç sipahi olmadığı gibi bir çok köyde imam bulunmamaktadır. Köyde yaşayanlardan bazılarının isimleri ,sufi,sefersah,kılavuz,turasi,dımışki.
Yıllık vergi 2798 akçedir.  Bu sayımda köyde bostan ekildiği,koyun ve arıcılık vergisi verildiği görülmektedir.

Padisah 2.Selim dönemi kayıtları; 1570 yılı:
Karye-i Cevz-i öyük tabii Uşak , Timar-ı Abdürrahim, Hızır ve Kerim. Köy 29 hane olup nefera sayısı 37 dir. Köyde yaşayanlardan bazılarının isimleri;
Hacıbali,Eymir,Enbiya,Şahyad,Memi,Efdal,Kalkal. Yıllık köy vergisi 6000 akçedir. Bu kadar vergi veren cevrede başka köy yoktur. Bu sayımda köyde ilk defa darı ekildiği kayıtlıdır.

Cevz-i öyük karyesi kayıtları bundan sonraki yıllarda görülmemektedir. Ancak 1856 ve 1892 yılları kayıtlarında Gülköy adından söz edilmektedir. 1898 yılı kayıtlarında ise köy adı kül köy olarak görülmektedir. Bu tarihte köy 118 hane olup 543 nüfusludur. Bu arada rivayet olarak kabul edilen Gülköy’ün yanması sonucu adının Külköy olarak değistirildiği rivayeti adeta doğrulamaktadır. Külköy en son nüfus yoğunluğunu 1985 yılında yaşamıştır. Köy nüfusu 1319 kişidir.


KÜLKÖY  

Uşak İli Karahallı ilçesine bağlı bir yerlesim birimidir. Köy nüfusu 1200 kisi olup, hane sayısı 330 dur. Köy, Karahallı ilçesine 4 km mesafededir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklasık 850 metredir. Köyün güneyinde Karahallı ilçesi ve Delihıdırlı köyü,kuzeyinde Duraklı köyü,doğusunda Çokaklı köyü,batısında ise Paşalar köyü bulunmaktadır.köyün ilçe merkezi ile ulasımı asfalt bir yolla yapılmaktadır.yol yaz kıs ulasıma açık olup,tamirata ihtiyacı bulunmaktadır.köy iki tepenin arasında yerleşiktir.karasal bir iklim sürmektedir. Köy halkı geçimini ağırlıklı olarak dokumacılıkla sağlamaktadır. Ayrıca köyde yaşayan emekli bir kesim bulunmaktadır. Köy 1. derecede Karahallı ilçesinin etkisi altındadır.

SU VE ELEKTRİK DURUMU:
Köyün içme suyu 5 km uzaklıktaki Bekirali Deresinden gelmektedir. Su köye 2 motorla basılmaktadır. Su köye yeterlidir. Köye çok yakın yerlerde sulu arazi yoktur. Sondaj yoluyla çıkarabilecek su 250 metre asağıdadır. Elektrik sebekesi ulusal enerji sistemine bağlı olup yeterli ve sorunsuzdur. Köyün su deposu yetersizdir. Kapasitesinin büyütülmesi gerekmektedir.

SOSYAL  VE EĞİTİM DURUMU :
Köyde 8 derslik kapasiteli bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. 150 öğrenci kapasiteli okulda halen 13 öğretmen görev yapmaktadır. Okul içinde bilgisayar ve fen laboratuarı bulunmaktadır. Okul binası fiziki kapasite olarak yetersizdir. Köy halkı eski okul binasının yerine daha büyük bir okul yapılması yolunda girişim başlatmıştır. Köyün okul yazar oranı oldukça yüksektir. Köyden 35 öğrenci taşımalı eğitimle lise tahsili yapmaktadır. Köyden yetişenler arasında ;
Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Bilal Eryılmaz ile Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ünal adlarında iki profesör,5 hakim,13 doktor,5 avukat, 5 mühendis,10 subay-astsubay,60 memur,75 öğretmen bulunmaktadır.
Gene köy halkı eğitim ve yetişenler açısından Pasalar köyünü sayı olarak geçtiklerini beyan etmektedirler. Köy halkı sosyal açıdan çevredeki diğer köylerle benzerlik gösteren bir durumdadır.


SAĞLIK:
Köyde 1 sağlık ocağı binası ile 4 lojmanı bulunmaktadır. Halen köyde 1 sağlık memuru görev yapmaktadır. 3 adet bos lojman bulunmaktadır. Köy halkı doktor ve ebe talebinde bulunmaktadır.

HAYVANCILIK:
Köyde 3 ailede 200 er adetlik koyun sürüsü bulunmaktadır. Diğer ailelerde hayvan bulunmamaktadır. Yapılan hayvancılık sadece yetistirilme amaçlıdır.

TARIM:
Köy çevresinde 1000 dönümlük palamut korusu bulunmaktadır. 5000 dönüm bos araziye ağaçlandırma çerçevesi içinde çam ağacı dikilmistir. Alıncak,Keycek ve Tavşanak adı ile bilinen muhitlerdeki çam ağacları köy tarafından sürekli korunmaktadır. Köy civarındaki tarlalarda pamuk,bostan,nohut ve bugday ekilmektedir. Kül köy bağcılık acısından oldukça iyi durumdadır. 1000 dönüm üzerinde bağcılık yapılmaktadır. Yetiştirilen üzümler kendi ihtiyacları için kullanılmaktadır. Çok az bir bölümü saraplık olarak tekel idaresine satılmaktadır. Diğer sofralık üzümler çevre pazarlarda satılmaktadır. Köyün çekirdeksiz,          kara üzüm,tilki kuyrugu ve Mevlana türü üzümleri meshurdur.

GEÇİM KAYNAKLARI:

Köy halkı gecimini tamamen dokumacılıkla sağlamaktadır. Ayrıca bir miktar emekli bulunmaktadır. Köydeki dokumacılık genellikle fason üretim seklinde yapılmaktadır.
Köyde faal vaziyette 1100 adet dokuma tezgahı bulunmaktadır. Ayrıca profesyonel anlamda faaliyet gösteren 10 adet büyük atelye mevcuttur. Büyük atelyeler son sistem makinelerle üretim yapmaktadır. Ürün çesidi son yıllarda fazlalasmıstır. Genellikle kaput bezi,ceplik ve viskon türü üretim yapılmaktadır. Bazı ürünler ihraç yoluyla yurt dısına satılmaktadır.

DİĞER KONULAR:
Külköy üzüm ve kavunu ile mesire yerleri ile meşhurdur. Ayrıca tüccar ve sanayicisinin çok oldugu bilinen bir köydür. Genç nesil genel olarak ticarete yönelmistir. Fakiri az olarak bilinen bir köydür. Ayrıca köy halkı kurulusdan beri çok fazla vergi vermekte gurur duyarlar. Dokuma sektörü 2 yıldır durgun vaziyettedir.
Köyde 1 muhtarlık hizmet binası,1 kahvehane,2 bakkal ve tüketim kooperatifi bulunmaktadır. Köyde 1 adet cami olup kadrosu tamamdır. Köyde uzun yıllardır adli bir olay yaşanmamıstır.
Köye ait arazi içinde derincik ve tepelice adlı 2 mesire yeri bulunmaktadır. Derincik mesire yeri bağ ve bahcelerle kaplı olup 100 adet yazlık tipi ev bulunmaktadır. Tek sıkıntı bu yere elektirik enerjisinin getirilememis olmasıdır. İcinde akarsuyun geçtiği bir kanyon içindeki yer adeta kesfedilmemis ve bakir bir durumdadır. Köyde eski yıllarda ata sporu cirit oynandığı ancak bugün devam ettirilmediği öğrenilmistir. Halen köyde faal bir futbol kulübü ve güzellestirme derneği bulunmaktadır.

Köyün tanınmıs ve kalabalık aileleri;
Karaoğlanlar,Cerrahlar,Hacı Omarlar,Uysallar,Ucarlar ve Torlaklar dır.
Köy içinde ki ve dısardaki is adamları köye yardımlarını düzenli bir sekilde yaparlar. Faaliyette olan muhtarlık hizmet binasının üst katı büro alt katı ise kahvehane olarak kullanılmaktadır. Muhtarlık hizmet binasının tamiratı,kısa yolun bir an önce bitirilmesi hususunda Külköy kökenli is adamlarından yardım beklenmektedir.
                                     
Muhtar Halil Bahar
Azalar,Tevfik Topal,Emin Uçar,Gündüz Alper ve Önder Uysaldır.

NOT: Külköy arastırma gezimizde bize yardım eden basta köy halkına, çevre gezimizde bizimle birlikte olan Derincik kanyonunda piknik tertip eden muhtar Halil Bahar ile ihtiyar heyetine sonsuz teşekkürler.
Ayrıca tekstil atelyesini gezdiren , bu sayfanın hazırlanmasında sponsorluk yapan is adamı sayın Hasan Yıldırım a tesekkür ederiz. Külköy sınırları içindeki ören yerlerine derincik kanyonuna sahip çıkılması ve korunması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi arzusu ile…

   
Araştırma: Mehmet ÇOLAK
 

 

   
 
Anasayfa  |  Gazetemiz  |  Haber - Duyuru  |   Kuruluş Hikayemiz   |  Vakıf Gayesi   
|  Karahallı Yönetim  |   Lehçemiz - Şivemiz   |  Mahalleler - Köyler  
|  Sülale isimleri   |    Fotoğraf Galerisi| İletişim