n


 


--- ÇOKAKLI KÖYÜ ---


TARİHÇE:

Araştırmalarımızda Çokaklı köyüne ait fazla bir bilgiye ulaşamadık. Çokaklı köyüne ait ilk bilgiler;  1844 yılında köy olarak kayıtlı olduğu ve 1908 yılında 74 hane 390 nüfuslu bir köy olduğu şeklindedir.
Bir başka kaynak olan emekli vali yardımcısı sayın Ertuğrul Taylan’ın 1995 yılı basımlı Çokaklı köyü adlı kitabında ise köyün tarihçesi:
“köyün kurucusu  Çotak adlı bir yörük olduğu . Çokakli adının buradan geldiği,1562 yılındaki bir Osmanlı kaydında ise Göceler köye civarında Çomaklar adında bir köy bulunduğu,bu köy adının Çokaklı olabileceği ihtimali”ifade edilmektedir.

COĞRAFİ DURUMU:
Çokaklı köyü Uşak ili Karahallı ilçesine bağlı bir yerleşim birimidir. İlçe merkezine olan uzaklığı 7 kl olup il merkezine olan uzaklığı 64 klm dir. Köyün doğusunda Karalar ve Gürpınar. Batısında Delihıdırlı, Güneyinde Karabedirler, Kuzeyinde ise Coğuplu köyleri bulunmaktadır. Düz bir zemin üzerine kurulu olan köy kıraç bir araziye sahiptir.

SU VE ELEKTRİK DURUMU:
Köyün içme suyu köy sınırları içindeki Bektaş deresinden sağlanmaktadır. Su 120 metre derinlikten çıkarılmakta olup 5 klm mesafeden getirilmektedir. İçme suyu kaliteli ve yeterlidir. Eski yıllarda köyün içme suyu kuyulardan temin edilmekteymiş. Eski kuyulardan on adeti bu gün bile kullanılabilir durumdadır. Köyün aydınlatması ulusal enerji sisteminden yapılmakta olup sorunsuzdur.


SOSYAL DURUM VE DİĞER BİLGİLER NÜFUS:

Çokaklı köyü 120 hane olup 605 nüfusa sahiptir. Nüfus ortalamasını yaşlılar oluşturmaktadır. Köyden en fazla göç İstanbul, Antalya ve Denizli illerine yapılmıştır. Köy halkı birinci derecede Karahallı ilçesinin etki alanındadır.

EĞİTİM:
Köy halkının %95 i okur yazardır. Yetersizlik nedeniyle köydeki okul kapalıdır. İlk öğretim öğrencileri taşımalı eğitimle Delihıdırlı köyüne gitmektedir.

31 ilk öğretim öğrencisi bulunmaktadır.5 öğrenci Karahallı’da lise eğitimi,10 öğrenci ise değişik illerde yüksek tahsil yapmaktadır. Köyden yetişenler arasında ,Emekli vali yardımcısı Ertuğrul Taylan, DPT uzmanı Mehmet Tekin 2 avukat, 2 doktor, 10 astsubay,6 polis,13 öğretmen,10 sağlıkçı bulunmaktadır.

SAĞLIK:
Köyde sağlık ocağı yoktur. Sağlık kontrolu Karahallı’dan gelen ekip tarafından  uzun aralıklarla yapılmakta olup yetersizdir. Sağlık konusunda köy halkının ciddi olarak şikayette bulunmaktadır.

EKONOMİK DURUM VE GEÇİM KAYNAKLARI
Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Halen bir ailede dört adet dokuma tezgahı bulunmaktadır. Önceki yıllarda dokuma tezgah sayısının daha fazla olduğu bildirilmiştir. Köy halkından bir çok kişi değişik yerlerde fırıncılık yapmaktadır.


HAYVANCILIK:

Köyde beş aile sürü sahibidir. Köyde 250 adet küçük baş, 500 adet ise büyük baş hayvan bulunmaktadır. Elde edilen süt ve yapılan peynirler çevre köylerde pazarlanmaktadır.

TARIM:
Köy sınırları içinde 5000 dekar tarla 75 dekar bağ bulunmaktadır. Arpa,buğday, mercimek ve tütün başlıca tarım ürünleridir. Ayrıca yetişen mercimek iyi kalite olarak tanınmaktadır. Bağlarda ise şaraplık irikara üzümü ve sofralık üzüm yetiştirilmektedir. Tarım için köyde iki adet biçer döğer bulunmaktadır.


DİĞER KONULAR:

Köy Muhtarı İrfan Atak, Azalar ise Adem Çatal, Sebahattin Kaya, Nail Arslan, Osman Dinçer.
Köyde halen tapu çalışmaları yapılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Köyde bir köy konağı, bir cami, iki kahve .iki bakkal ve bir köy odası bulunmaktadır.
Köyün tanınmış aileleri: Muratlar,Dinçerler,Taylanlar, Çatallar,Işıklar,Kadirler,Sübekler olarak sıralanmaktadır.
Köyün en yaşlısı, Fatma Taylan 95 yaşında, Mustafa Işık 92 yaşındadır.Köyün eski adetleri içinde cirit müsabakaları bulunmaktayken bu uygulama bu gün ortadan kalkmıştır.
Köyden yetişenler arasında bulunan Sağlık Memuru Enver Acar tarafından kanalizasyon ve yol çalışmalarına çok katkı sağlandığı memnuniyetle ifade edilmektedir.
Köyden beş adet Çanakkale şehidi bulunduğu, Yunan işgali sırasında köydeki hayvanların gasp edildiği,Yunan askerlerinin peşinden giden on kişinin Alfaklar deresinde katledildiği ve bu olaydan sadece Deli Mehmet Uysal adlı kişinin sağ kurtulduğu anlatılmıştır. Köyde bulunan asırlık bir ağaç olan “Dede Ağacının”yüzyıllardır yeni evlenen gelinlerin uğrak yeri olduğu söylenmiştir.

KÖYÜN İHTİYAÇLARI:
Köy içi yollar bakımsızdır. Islah çalısmasının yapılması, Karahallı’dan gelen sağlık ekibinin yetersiz ve aralıklı geldiği, düzenli hale getirilmesi istenilmektedir.

   
Araştırma: Mehmet ÇOLAK
 

 

 

   
 
Anasayfa  |  Gazetemiz  |  Haber - Duyuru  |   Kuruluş Hikayemiz   |  Vakıf Gayesi   
|  Karahallı Yönetim  |   Lehçemiz - Şivemiz   |  Mahalleler - Köyler  
|  Sülale isimleri   |    Fotoğraf Galerisi| İletişim