--- KARAYAKUPLU KÖYÜ ---


KISA TARİHÇESİ:   
Karayakuplu köyünün ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu belli değildir. Köy halkı tarafından bilinen tarihçesi,200 yıl önce Karayakup adında bir ağa tarafından kurulduğu seklindedir. Tarihsel kaynaklara baktığımızda ise çok fazla bilgiye rastlayamıyoruz. Karayakuplu köyü adına ilk olarak 1838 yılında rastlıyoruz. Gene köyün adını 1844,1892,1898 yıllarında görüyoruz. 1898 yılı kayıtlarında köyümüz 43 hane 365 nüfus olarak kayıtlıdır. Bu tarihlerde gösteriyor ki köyün kuruluş tarihi 200 yıl öncesine dayanmaktadır.

COĞRAFİ DURUMU:
Karayakuplu köyü, Uşak ili Karahallı ilcesine bağlı bir yerleşim birimidir. Hane sayısı 120 olup nüfus sayısı 600 dür. İlçe merkezine olan uzaklığı 18 km,Uşak iline uzaklığı ise 30 km dir.
Köyün doğusunda Alfaklar,batısında Avgan,güneyinde Kırkyaren,kuzeyinde ise Yoncalı ve Şükraniye köyleri bulunmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 900 metre civarındadır.
Düz bir alanda kurulu olan köy ilçe merkezine asfalt bir yolla bağlıdır. Ulaşım yaz kış açıktır. Karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Köy halkının adet ve gelenekleri ile yaşam sekli çevredeki köylere yakınlık göstermektedir. Köy sınırları içinde bulunan antik kent ve mezarlar ile eski çağa ait dini yapıların gün ışığına çıkması halinde köyün turizm imkanlarından yararlanabileceği kesindir.

SU VE ELEKTRİK DURUMU:
Köyün içme suyu höyük mevkisinden sağlanmaktadır. Alfaklar köyü ile ortaklasa kullanılmaktadır. Su iyi ve yeterlidir. Elektrik enerjisi ise ulusal sistemden sağlanmakta olup yeterli ve sorunsuzdur.


SAĞLIK:

Köyde bir sağlık ocağı binası bulunmaktadır. Bu bina iş adamı Mustafa Özdemir tarafından yaptırılmıştır. Ancak söz konusu bina 5 yıldır kapalıdır. Köy halkı sağlık imkanlarından Karahallı ve Külköye gitmek suretiyle yaralanmaktadır. Belirli dönemlerde Karahallı ilçesinden aşı ve sağlık taraması için görevlilerin geldiği öğrenilmiştir. Köy halkı mevcut sağlık ocağı için en azından bir ebe talebinde bulunmaktadır.

 


SOSYAL VE EĞİTİM DURUMU:

Köyde 3 derslikli bir okul binası bulunmaktadır. 1.2.3. sınıfların ve anasınıfının bulunduğu okulda 50 öğrenci eğitim görmektedir. Üst sınıf öğrencileri eğitimlerini Alfaklar köyünde tamamlamaktadır. Köy okulunda 3 öğretmen görev yapmaktadır. Köy halkının %95’i okur yazardır. Köy nüfusu genç ağırlıklıdır. Köyden yetişenler arasında 1 mühendis,1 avukat, 3 astsubay,5 öğretmen bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul ve uşakta başarılı birçok iş adamı bulunmaktadır. Köy halkı resmi işlemler için Karahallı ilcesine alışveris için ise Uşak iline gitmektedir.

 
HAYVANCILIK:
Köyde 60 aile hayvancılık yapmaktadır. 2000 adet küçük baş,100 adet büyükbaş hayvan bulunmakta olup sadece yetiştiricilik yapılmaktadır.

TARIM:

Köy sınırları içinde 3000 dekar çamlık arazi,1000 dekar bağlık,12000 dekar tarım arazisi bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak arpa,tütün,nohut,haşhaş ekilmektedir. Bağcılık ise eski usul ile yapılmaktadır. Yetiştirilen üzümler tekel ve özele satılmaktadır. Ulaş mevkisinde yetiştirilen meyve ve üzümlerin kaliteli olduğu bilinmektedir.

DİĞER KONULAR:
Köyde 1 muhtarlık hizmet binası,3 kahve,2 bakkal ve cami bulunmaktadır.
Köy halkı genel olarak fakir durumdadır. 2 hanede ise dokumacılık yapılmaktadır.

Köyün tanınmış ve kalabalık aileleri                                                                                                    Yozgatlar, Keşler,Hacılar,Berberler,Özdemirler,Yılmazlar,Çavuşlar olarak bilinmektedir.
Köyde yetişen varlıklı kişilerin köy halkına zaman zaman hayır ve yardım yaptıkları öğrenilmistir. Köyde bulunan 300 yıllık oldugu sanılan bir anıt ağaç bulunmaktadır. Dede ağacı adı verilen bu ağaç civarında eski yıllarda yağmur duası yapılmaktaymış. Bir dikkat çeken husus köy mezarlığı ve çevresinin gayet iyi düzenlenmiş olmasıdır.                         

Muhtar: Erdal Türkay ,                                        
Azalar :Tuğrul Yüksel,Mustafa Türkay,Suat Günay,Sezai aAkan isimli kisilerdir.             Muhtar 3 dönemdir bu görevi yürütmektedir.

KÖYÜN İHTİYACLARI:

Köyde kanalizasyon sistemi yoktur. Yapılması talep edilmektedir. Köy ile Avgan beldesi arasında ulasımı sağlayan 7 km lik yol bozuk durumdadır. Bakım ve tamirata ihtiyacı vardır. Köyde bulunan ilkokul binası bakıma alınması ve araç gereç yardımı yapılması gerekmektedir.

 

   
Araştırma: Mehmet ÇOLAK
 

 

 

 

 

   
 
Anasayfa  |  Gazetemiz  |  Haber - Duyuru  |   Kuruluş Hikayemiz   |  Vakıf Gayesi   
|  Karahallı Yönetim  |   Lehçemiz - Şivemiz   |  Mahalleler - Köyler  
|  Sülale isimleri   |    Fotoğraf Galerisi| İletişim